fbpx

Hızlıca ve sürekli değişen günümüz iş dünyasında yüksek performanslı ekipler oluşturmak ve bunları koruyabilmek hiç bu kadar önemli olmamıştı. Ekip çalışması kritik öneme sahiptir ve bir şirketin başarısı için elzemdir ancak yüksek performanslı bir ekip oluşturmak yetenekli insanları bir araya getirmekten daha fazlasını gerektirir. Bireyselliklerin de dikkate alındığı; kişilik ve davranış özelliklerine önem vererek gelişen bir ekip profesyonel bir ortak çalışmayla yüksek kalitede işler çıkaracaktır.

Yüksek Performanslı Ekip Nedir?

Ortak bir projede çalışan bir ekibin yüksek performanslı bir ekip olduğu anlamı çıkartılmamalıdır. Gerçek bir takım aynı değerleri paylaşan ve ortak bir iş hedefine ulaşmak için çabalayan nitelikli profesyonellerdir. Böyle bir ekip çözülmesi gereken sorunları verimli bir şekilde çözer, net bir iletişim ve iş birliği sergileyerek ekip içinde yapılması gerekenleri yaparlar.

Ekip Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ekip sayısı: Verilere dayanarak söyleyebiliriz ki sayı olarak yediden fazla olan gruplar koordinasyon ve iletişim sorunlarıyla karşılaşabildikleri için fazla sayıda ekip üyesi bir ekip kurarken yapılan en yaygın hatalardan biridir dolayısıyla 5 -6 uzmandan oluşan bir ekip ideal bir ortalamadır.

Çeşitlilik: Farklı cinsiyet, milliyet, yaştan insanları içeren bir ekibin birbirinden farklı hayat hikayeleri, yaşanmışlıkları ve bireysel farklılıkları olacağından bu durum yaratıcı fikirlerin de tetiklenmesini sağlar.

Karakter: Porsche’nin eski CEO’su Peter Schutz şöyle demiştir: “Karakter işe alın. Becerileri eğitin.” İş deneyimi önemlidir ancak daha da önemli olan ekip içi iletişim yeteneğine sahip, olası çatışmalarla ve şikayetlerle başa çıkabilen, strese tepkilerini yönetebilen insanların ekipte yer almasıdır.

Yüksek Performanslı bir Ekibe Nasıl Liderlik Edilmeli?

Örnek olmak önemlidir; önce yüksek performanslı bir lider olun

Net hedefler, roller ve sorumlulukların ne olduğunu ifade edin

Düşünce çeşitliliğine önem verin

Vizyon ve misyonunuzu net olarak belirleyin ve bunları izleyin

Sağlam bir altyapı oluşturun ve tekrarlayan işleri otomatikleştirin

Ekip üyelerine kendi kararlarını alabilme yetkisi verin

Ekip üyelerinin kişisel ve mesleki gelişimleri için planlar yapın

Yüksek Performanslı Ekibinizi Kurmak için Neler Yapabilirsiniz?

 Etkili iletişim hatları kurun.

Güçlü bir iletişim başarılı ekiplerin en önemli özelliklerinden biridir dolayısıyla ekibinizi yönetirken gruptaki tüm çalışanların birbirleriyle doğrudan iletişim hatlarına sahip olduğundan emin olun. Sıkı bir iletişim hattı çalışan motivasyonunun, üretkenliğinin ve karlılığının artmasını sağlar. Düzenli olarak iletişim kurabilen ekipler ortak hedefi net bir şekilde anlar ve birbirlerini destekler. Ayrıca projelerin durgunlaşmamasını ve çalışma ortamının esnek, yaratıcı ve tutkulu hale gelmesini sağlar.

Net bir görev oluşturun.

Şirketin başarısı iyi tanımlanmış bir misyon beyanı ile başlar. Tüm çalışanlar net bir kurumsal vizyon ve misyona sahip olduklarında ekibi nasıl bir hedefe doğru taşıdıklarını ve ne elde etmek istediklerini bilirler. Doğru misyon ekiplerin istenen sonuçları elde etmesini sağlayan ortak bir hedef oluşturur.

Geri bildiriminizi düzenli olarak paylaşın.

Geri bildirim vermek tüm ekip çalışanlarının ekip başarısına katkılarını görmelerine yardımcı olduğu için ekibiniz için önem taşır. Açık iletişim kurduğunuzda ve her ekip üyesiyle dürüst geri bildirim paylaştığınızda ekibinizi bir arada tutan değerli bir deneyim sağlamış olursunuz.

 Projelerin ilerlemesini izleyin.

Proje süreci takibi verimli bir iş sürecinin önemli bir parçasıdır. Belirlenmiş olan bir göreve ne kadar zaman ayrıldığını, hangi hedeflere ulaşılması gerektiğini ve görevlerden kimin sorumlu olduğunu bilerek ilerlemek uzmanlarınızın hangi parçaların iyileştirilmesi gerektiğini ve projenin gelişmesine engel olan sorunların hızlı bir biçimde belirlemesine de olanak tanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir