fbpx

İş hayatımızda bize ilham verecek ve gelişmemiz için bizi motive edecek pozitif kaynakları bilinçli olarak araştırmamız gerekiyor. Kitaplar da bu bilgi kaynaklarından biri. İşte hayatınızda olumlu gelişmeler oluşturmanıza yardımcı olacak, kendi sınırlarınızı aşmak ve daha fazlasını başarmak için motive edecek 10 kitap:

1. Friday Forward

CEO ve Wall Street Journal’ın çok satan yazarı Robert Glazer’ın “Friday Forward” kitabı yazarın her Cuma, 40 kişi olan ekibine göndermiş olduğu notların derlenmesinden oluşan bir kitap. Bugün “Friday Forward” 60’tan fazla ülkede 200.000’den fazla lider tarafından okunuyor. Ana konusu kendi hedeflerinizi belirleyerek ve gerçekleştirerek bu süreçte de başkalarına ilham verebilmek. En etkili 52 öykünün derlenmiş bir koleksiyonu olan kitap küçük eylemlerin zaman içinde son derece etkili hareketler haline gelebileceğini gösteriyor. Bu kitap insanlar üzerinde ilham verici bir etki yaratmanıza yardımcı olacak.

2. Daring Greatly

Pandemiyle birlikte birçok insan kişisel ya da profesyonel mücadelelerle karşılaştığı için insanların kendi savunmasızlıklarını gösterebilmeleri önemli bir beceri haline geldi. Brene Brown, New York Times’ın en çok satan kitabında insanların savunmasız olduklarını kabul ettiklerinde ve başkaları için de alan açabildiklerinde oluşan sonuçları gösteriyor.

3. Girl Decoded

Teknoloji girişimcisi Rana el-Kaliouby, kitabında Kahire’de büyüyen sessiz bir çocuktan yapay zekâ ile insan etkileşimi konusunda uzmanlaşmış dünyanın önde gelen otoritelerinden birine dönüşümünü paylaşıyor. El-Kaliouby, insan duygularını daha iyi okuyabilen ve bunlarla etkileşime girebilen yapay zekayı geliştirmeye odaklanıyor. Kitap insanın teknoloji ile etkileşimi için iyimser bir gelecek sunuyor.

4. The Garden

Jon Gordon sekiz kitabında da en çok satan yazarlar listesine girmeyi başarmış bir yazardır ve son kitabı korku ve belirsizlik karşısında iyimserlik aşılayan bir masal niteliğindedir. Gordon, üst düzey CEO’lar, sporcular ve kuruluşlarla çalışmış olduğundan dolayı bu deneyimlerinden de faydalanarak okurlarıyla kişinin korku ve şüpheye karşı daha dirençli olmak için kullanabileceği eyleme geçirilebilir adımları paylaşıyor.

5. 13 Things Mentally Strong People Don’t Do

Psikolog ve çok satan yazar Amy Morin, herhangi bir zorlu koşulun üstesinden gelmek için gerekli olan zihinsel dayanıklılığı ve gücü oluşturmaya yönelik temel bir rehberi paylaşıyor kitabında. Morin, trajedi ile ilgili bireysel deneyiminden yola çıkarak, zorluklarla başa çıkarken kaçınılması gereken 13 temel davranışın ana hatlarını netleştiriyor. Özellikle liderler kitaptaki bu çalışmalardan çok şey öğrenebilir ve takımlarına sorunların üstesinden gelmeleri için koçluk yapmalarına da yardımcı olabilir.

6.Limitless

 Dünyanın en iyi performans koçlarından biri olan Jim Kwik üst düzey liderlerin beyinlerini eğitmesine, zihinlerini geliştirmesine ve yeni becerilerde hızla ustalaşmasına yardımcı oluyor. Yapabileceğimiz en büyük hata zihinsel yeteneklerimizin sabit olduğuna inanmaktır oysaki bedenlerimizi güçlendirdiğimiz gibi zihnimizi de geliştirebiliriz. Kwik, daha hızlı okumanıza, yeni becerileri daha hızlı öğrenmenize ve daha kısa sürede akıllı kararlar almanıza yardımcı olmak için kanıtlanmış stratejileri paylaşıyor kitabında.

7.   Fix This Next

Mike Michalowicz bu kitabında iş dünyasındaki acil sorunları nasıl çözeceğiniz ve şirketinizi belirsizlik içindeyken nasıl yöneteceğinizi eğlenceli bir biçimde anlatıyor. Yazar, 35 yaşına gelmeden önce üç milyon dolarlık şirket kurarak başarı sağlayan kariyerinden yola çıkarak, şirketlerin sorunları çözmek, büyümek ve bu süreçte çalışanlarına ilham vermek için kullanabilecekleri kanıtlanmış stratejiler sunuyor.

8. Indistractable

Pandemiyle birlikte teknoloji kullanımımız giderek arttı ve zamanımızın çoğunu teknolojiye ayırmak bizi daha az üretken, daha mutsuz ve daha stresli yapabilir. Teknoloji girişimcisi Nir Eyal de kitabında teknolojinin neden bu kadar alışkanlık yarattığıyla ilgili ayrıntılı bilgiler sunarken teknolojiden biraz kopmanın odağınızı geliştirmenize, üretkenliğinizi artırmanıza ve buna bağlı olarak mutluluğu artırmanıza yardımcı olacağını ifade ediyor. Teknoloji kullanımınız sizi bunalttıysa, özgürleşmenize yardımcı olması için bu kitap okunmalıdır.

9. Can’t Hurt Me

Yoksulluk, ayrımcılık ve fiziksel istismarın yükü altında ezilerek büyüyen David Goggins yaşadığı zorluklarla mücadele ederek her şeyi yendi, hayatının kontrolünü ele geçirdi ve Amerikan silahlı kuvvetlerinin en ilham verici ve madalyalı askerlerinden biri oldu. Ağızları açık bırakan bu anı kitabında Goggins, korkunç krizlerin üstesinden nasıl geldiğini anlatıyor.

10. Loonshots  

 Biyoteknoloji girişimcisi ve Barack Obama’nın bilim danışma komitesinin eski üyesi Safi Bahcall kitabında ekiplerin dünyayı değiştiren fikirleri teşvik etmek, üretmek ve geliştirmek için kullanabilecekleri kanıtlanmış adımları paylaşıyor. Bu kitap zor zamanlarda harika fikirlerin bizim fark ettiğimizden daha ulaşılabilir olduğunu gözler önüne sererken ve Bahcall kitabıyla size ve ekibinize bazı düşünülemez hedeflere ulaşmanızda yardımcı oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir