fbpx

Yapılan bir ankete göre 1965’te bir şirketin var olma süresi 32 yılken 2020’de bu sayı ortalama 21 yıla düşüyor; teknolojik ilerlemeler, küresel değişimler, pandemi etkisi gibi gelişmeler olayların güncelliğini yitirmesini daha da hızlandırdı ve bu durum da her alanda olduğu gibi iş dünyasında da derin değişim- dönüşümler yarattı. İş hayatının temel unsuru olan müşteri talep ve ihtiyaçları da dolayısıyla değişim ve dönüşümlerden etkilenmeye başladı. Şirketlerin bu değişip dönüşen müşteri ihtiyaçlarına uyum sağlaması önemlidir ve şirketlerin müşterilerin sürekli gelişmekte olan ihtiyaçları doğrultusunda neler yapabileceğini inceleyelim;

Spesifik Müşteri Geri Bildirimi Toplama

Müşterilerden özel geri bildirim istemek ve sonrasında geri bildirimleri dinledikten sonra geri bildirimin nasıl değerlendirildiği veya eyleme geçirildiği konusunda bir takip sağlamak ve geri bildirim sağlayan müşterileri ödüllendirmek müşteri taleplerini anlamanın en etkili yollarından biri olacaktır.

Çeşitli Pazarlama Materyalleri Vasıtasıyla Müşteri Etkileşimini Güçlü Kılmak

Müşterilerinizle iletişim kurmak hiç bu kadar önemli olmamıştı. Şirketlerin basılı pazarlama materyalleri, doğrudan postalar, özelleştirilmiş promosyon ürünleri ve büyük boyutlu dış mekân tabelalarını kullanması müşteriye ulaşmaları açısından önem taşımaktadır. Mağaza içinde, dijital olarak veya cep telefonu aracılığıyla kolayca erişilebilen  baskı hizmetlerinin desteğiyle müşteri etkileşimi artırılmalıdır.

Sosyal Medya

Bir şirket pazar bağlantılarını sürdürmek istiyorsa potansiyel ve mevcut müşterilerle etkileşim kurmaya devam etmek için sosyal medyayı kullanması çok önemlidir. Sosyal platformlarda müşteriler, daha iyi çözümler istedikleri sorunlar veya satın alma kararlarını derinden etkileyen temel değerler hakkında düzenli olarak paha biçilmez geri bildirimler ve bilgiler verir.

Endüstri Trendlerini Takip Etmek

Bir şirketin tüketiciler için en iyi sonuçları elde etmesi için sektördeki en yeni ve en iyileri öğrenmeye ve en üstte kalmaya odaklanması gerekir. Tüketicilerin ihtiyaçlarını sürekli olarak karşılamanın bir parçası, sistemlerin kolayca yenilenebilmesi ve tekrarlanabilmesi için envanteri takip etmektir. Süreci zahmetsiz hale getirmek için müşteri ihtiyaçlarını anlamak ve bunlara odaklanmak için pazar araştırması veya müşteri anketi yapmak gerekir.

 Proaktif Müşteri Katılımı

Kuruluşlar sürekli olarak müşterilerini meşgul etmelidir. Onları proaktif katılım çağrıları, anketler vasıtasıyla davranışlarını, ihtiyaçlarını, arzularını anlama gibi amaçlarla meşgul edin ve daha sonra müşterilerinin büyümesini hızlandırmak için stratejiler ve yenilikçi çözümler geliştirin.

İnovasyon

Müşteriler şirketlere onlara daha iyi hizmet verebilmeleri için ağ kaynaklarını genişletmek ve bunlardan yararlanmak için yeni ve farklı yollar aramaya zorluyor, inovasyonlara ilham veriyor. Başarılı olmayı hedefleyen bir şirket de  bu yönde kendini geliştirip teknolojiye yatırım yapmalıdır.

Kaynaklar:

https://www.forbes.com/sites/forbesbusinesscouncil/2021/06/21/continually-innovate-these-16-business-areas-to-meet-evolving-consumer-needs/?sh=7f2f5eff4430

https://www.fastcompany.com/90641608/transforming-your-business-to-meet-the-changing-needs-of-todays-customer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir