fbpx

Yapay zekâ işinizin çalışma şeklini değiştirme potansiyeline sahiptir. Başlamak için gereken tek şey açık fikirli olmak ve gelen fırsatları her zaman kucaklamaya açık olmaktır. Günümüzde birçok firma, operasyonla ilgili maliyetleri azaltmak, verimliliği artırmak, şirketin kazancını yükseltmek ve müşteri ilişkilerini iyileştirmek için yapay zekâ (AI) teknolojisini kullanır. İşletmeler yapay zekadan azami ölçüde faydalanmak için ürün ve süreçlerine makine öğrenimi, doğal dil işleme gibi akıllı teknolojileri katmalıdırlar.

Makine öğrenme nedir?

Makine öğrenimi, günümüzde iş geliştirme amacıyla kullanılan en yaygın yapay zekâ türlerinden biridir. Bunun kullanım amacı büyük miktarda veriyi hızlı bir şekilde işlemektir. Makine öğrenimi, birbirine bağlı cihazlar ve nesnelerin interneti tarafından giderek daha fazla yakalanan büyük veri hazinelerini insanlar için uygulanabilir bir bağlama yerleştirmek için kullanışlıdır.

Örneğin, üretim yapan bir tesis yönetiyorsanız makineleriniz büyük olasılıkla bir ağa bağlıdır ve bu ağa bağlı cihazlar merkezi bir konuma devamlı bir veri akışı içindedir. Bu veriler bir insanın gözden geçiremeyeceği kadar çok olduğun için, bir kişi büyük ihtimalle kalıpların çoğunu kaçıracaktır dolayısıyla makine öğrenimi, verileri geldiği anda hızlıca analiz edip kalıpları ve anormallikleri tanımlayabilir. Üretim tesisindeki bir makinenin çalışma kapasitesi düşükse, bir makine öğrenimi algoritması onu yakalayıp karar vericilere önleyici bir bakım ekibi gönderme zamanının geldiğini bildirebilir.

Doğal dil işleme nedir?

Makinelerin insanların yerini alıp dilleri okuyup, anlayıp yazabileceği zamanlara geldik. Şirketler artık müşterilerinden gelen soru, yorum gibi rutin görevlerde yardımcı olması için yapay zekadan faydalanıyor. İş raporları yazmak, müşteri sorularını çevrimiçi ortamda yanıtlamak, şirket ihtiyaçlarına göre sınıflandırma yapmak, yapılan yorumlardan şirket markasına ilişkin duyarlılık analizi yapmak için yapay zekâ kullanılıyor.

Yapay zekâ teknolojisinden faydalanarak işletmenize ne gibi beceriler kazandırabilirsiniz?

  • Satış fırsatlarını belirleyip işletme geliri artırmak
  • Üretkenliği ve operasyonel verimliliği artırmak
  • Kaliteli potansiyel müşteriler oluşturmak ve işletmenin müşteri tabanını büyütmek
  • Sistemi doğru bir şekilde kullanarak insan hatalarını önlemek
  • Bilişsel teknoloji çıktılarının sonucuna göre daha hızlı iş kararları verebilmek
  • Rutin süreçleri ve görevleri otomatikleştirip optimize ederek zamandan ve paradan tasarruf edebilmek

Ürün önerilerinde yapay zekadan faydalanmak

Müşterilerin bir şirketin ürünüyle etkileşimini artırmak için şirketlerin, müşterilerinin ilgisini çekecek ve bir müşterinin isteklerini tatmin edecek ürünleri tavsiye edebilmesi gerekir. Netflix, Spotify, Amazon vb. gibi şirketler artık müşterilerinin alışkanlık ve davranışlarını anlamak ve buna göre hangi ürünü önereceklerini belirlemek için yapay zekâ kullanıyor.

Örneğin Spotify kullanıcılarının sevebileceği şarkıları önermek için onların dinleme alışkanlıklarını ve hangi şarkıları tercih ettiklerini takip eder ve bunu AI vasıtasıyla yapar. Ya da Netflix her kullanıcıya özel film önerileri sunarak kullanıcılarının gözünde daha çekici hale gelmeyi ve kullanıcıların bu yolla zamandan tasarruf etmelerini de amaç edinir.

Yapay zekanın dezavantajları nelerdir?

Yapay zekanın işlemesi gereken veriler çoğunlukla tutarsız ve kalitesiz olabiliyor dolayısıyla yapay zekadan faydalanmak isteyen işletmeler için bu durum zorluklar yaratabilir. Net bir stratejinizin olması AI’nızın ihtiyaç duyduğu verileri elde etmek için gereklidir. Ayrıca şirkette deneyim ve eğitim sahibi nitelikli teknik çalışanların olması da yapay zekâ çözümlerini etkin bir biçimde çalıştırmak için gereklidir. Maliyet de AI’de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Yapay zekâ deneyim ve becerisine sahip olmayan şirketler AI için dış kaynak kullanmakta ve bu da maliyet açısından zorluklar yaratabilmektedir zira akıllı teknolojileri kullanmak fazla bütçe gerektirebilir. Yazılım programlarının değişen iş ortamına uyum sağlamaları için düzenli olarak yükseltilmesi gerekir ve olası bir arıza durumunda kod veya önemli verileri kaybetme riski oluşabilir ve bunu geri yüklemek zaman alıcı ve maliyetlidir.

Ayrıca;

  • Uygulamaya çalıştığınız şeye bağlı olarak uzun olabilecek uygulama süreleri
  • Entegrasyon zorlukları ve son teknoloji sistemlerin anlaşılmaması
  • Diğer sistemler ve platformlarla   birlikte çalışabilirlikte sıkıntıların çıkması da karşılaşılan diğer dezavantajlardandır.

AI’dan nasıl yararlanılır?

Hükümetler kişiler arasındaki sosyal eşitsizliği önlemek için yapay zekadan elde edilen kazanımların toplum genelinde yaygın olarak paylaşılmasını sağlamalıdır. Örneğin, bu, eğitime yapılan yatırımın artırılması yoluyla olabilir.

Yapay zekâ sistemlerinin uygulanmasından elde edilen ek maliyet tasarrufları ile işverenler, mevcut çalışanlarının becerilerini geliştirmeye de odaklanmalıdır.

Yapay zekanın gücünden uygun şekilde yararlanmak için konuyu iş dünyasında olduğu kadar eğitim düzeyinde de ele almamız gerekiyor. Eğitim sistemlerinin, programcılar ve veri analistleri de dahil olmak üzere, öğrencileri doğrudan AI ile çalışmakla ilişkili rollerde eğitmeye odaklanması gerekir. Bu, STEM konularına (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) daha fazla önem verilmesini gerektirir. Ayrıca yaratıcı, sosyal ve duygusal becerileri geliştirmeye odaklı konular teşvik edilmelidir.

Yapay zekanın geleceği

Uzmanlara göre iş yaşamındaki bu yapay zekâ gelişimi işlerin kaybedilmesinden çok, yaratılmasına neden olacak. Yapay zekâ, yeni sistemleri devreye sokmak amacıyla beceri ve uzmanlık gerektiren işler yaratarak ekonomi üzerinde olumlu etkilere sahip olacak. AI endüstriyel ortamlarda, müşteri hizmetlerinde, finansal alanlarda insanların yerine kararlar alacağı için kurumlar bu artmış olan otomasyonun bir sonucu olarak üretkenlik artışından faydalanacak bu da daha fazla gelir anlamına gelecektir.

Sonuç olarak, yapay zekâyla ilgili teknolojiler iş tanımlarımızı geri dönülemez bir biçimde değiştirecek. İşletmelerin de bu bağlamda değişim korkusuna odaklanmak yerine, insan zekasını geliştirmek ve yüceltmek için bu yeni teknolojileri benimsemeleri gerekiyor.

Kaynaklar:

https://www.nibusinessinfo.co.uk/content/business-benefits-artificial-intelligence

https://www.forbes.com/sites/vishalmarria/2019/01/11/the-future-of-artificial-intelligence-in-the-workplace/?sh=3cc6e7a873d4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir