fbpx

Markanızı etkili bir sürdürülebilir marka haline getirmek için potansiyel müşterilerinize işinizde sadece ve büyük ölçüde kâr amaçlı olmadığınızı, bundan daha büyük bir amaç ve misyona sahip olduğunuzu göstermeniz gerekir. Geleneksel bir işletmede hedef şirketin en üst düzeyde kar etmesiyken sürdürülebilirliği hedeflemiş bir marka sürdürülebilirlik için çevresel, ekonomik ve sosyal süreçlerini şirketin operasyonlarına entegre ederek tüketicilerin giderek artmakta olan sürdürülebilir marka taleplerini karşılama sorumluluğunu üstlenir.  

Etkili bir sürdürülebilir marka oluşturmak için sürdürülebilir, çevre dostu malzemeler kullanmak iyi bir başlangıç olsa da, bu misyonunuzu gerçekleştirmek için daha fazlasını yapmanız gerekecektir. Bu misyondaki bir marka olabilmek için öncelikle şirkete ait tüm çevresel etkileri minimuma indirmek, her alanda etik ve sürdürülebilir olmayı gerektiriyor. Böyle bir marka oluştururken kullanılabilecek bazı yöntemleri inceleyecek olursak;

  1. Sürdürülebilirlik yol haritanızı hazırlayın

İyi bir yol haritası şirketinizin uzun vadeli stratejiler oluşturmasına yardımcı olacağı için aşağıdaki maddeleri içeren bir sürdürülebilirlik yol haritası hazırlamanız faydalı olacaktır:

  • Sistem genelinde marka etkisi
  • Net pozitif ürün ve hizmetler
  • Kârın ötesindeki amaç
  • Geri dönüştürülebilir malzeme ve sürdürülebilir süreçlerin kullanımında belirgin olan rejeneratif operasyonlar
  • Yapay zekâ ve otomasyonu uygulayın

Şirketlerde yapay zekâ (AI) ve otomasyon giderek daha büyük kullanım alanlarına sahip oluyor; bunların doğru kullanımıyla görevler daha kolaylaşıyor, üretkenlik daha da artıyor. Sürdürülebilirlik sürecinde de bunlardan faydalanmanız çeşitli israfları engelleyecek, tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

  •  Bir çevre kuruluşuyla iş birliği yapın

Hayır kurumlarıyla ortaklık ya da iş birliği yapmanız size fazla sayıda fayda sağlayabilir. Bu ortaklığı birçok şekilde yapabilirsiniz örneğin anlaşmak istediğiniz hayır kurumuna satışlarınızın belli bir yüzdesini bağışlayabilir ya da bu kurumun gerçekleştireceği etkinliklere destek verebilirsiniz.

  • Operasyonlarda sürdürülebilirlik uygulamalarını teşvik edin

Şu anda sürdürülebilirlik konusunda eksik gördüğünüz alanları belirleyin ve bunları geliştirmek için çalışmalar başlatın. Şirketinizin oluşturduğunuz sürdürülebilirlik stratejilerini denetlemesi ve uygulaması için bir sürdürülebilirlik yöneticisiyle çalışmanız faydalı olacaktır.

  • Yeşil web hosting tercihiniz olsun

 Yeşil web hosting kullanımının geleneksel hosting’in aksine, çevre üzerinde çok daha küçük bir etkisi vardır. Geleneksel web hosting’de, çevreye zarar veren çok fazla enerji kullanılır ancak bunun yerine yeşil bir alternatif seçtiğinizde verilen bu zarar için endişelenmenize gerek yoktur.

Kaynaklar:

https://brandmasteracademy.com/sustainability-branding/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir