fbpx

“Enerji Vampiri” tanımını daha önce duymuş muydunuz? Enerji vampiri diye adlandırılabilecek insanlar aslında gerek özel yaşamınızda gerek iş yaşamınızda karşınıza şimdiye kadar en az birkaç kez çıkmıştır. Bu insanların enerji vampiri olduklarını nasıl anlarız? Bu kişiler yanınıza gelip sizinle iletişime geçtikten bir süre sonra yaşam gücünüzün hızlıca emildiğini, manipülatif ya da sizi çok az konuşturan ama kendisi aşırı konuşan yapıları nedeniyle sizi duygusal olarak bitkin bıraktıklarını fark edersiniz. İş yaşamında bu durum oldukça zorlayıcıdır zira bu duruma maruz kaldıktan sonra tekrar işinize geri dönüp işinizi verimli bir şekilde devam ettirmeniz oldukça güçleşir dolayısıyla siz de bir enerji vampirinin kurbanı olursunuz. “Jerks at Work: Toxic Coworkers and What to to” kitabının yazarı Tessa West’e göre, enerji vampirleri en çok ofis ortamlarını seviyor dolayısıyla bu tarz enerji emici insanlardan mümkün olduğunca kaçınmak için öncelikle güçlü sınırlar çizmemiz gerekiyor. İş ortamında enerji vampirlerinin sizi tüketmemesi ve kontrolü geri alabilmeniz için nelere dikkat edebilirsiniz? Bunun için öncelikli olarak farklı türdeki enerji vampirlerini ve her türe karşı nasıl farklı önlemler alabileceğinizi inceleyelim;

Bağımlılar

Bu enerji vampiri türü iyi niyetli olabilir ancak yaptığı iş aşamaları boyunca ayrıntılı talimat ve güvence isteyerek size sürekli sorular sorup üretkenliğinizi ve çalışma veriminizi düşürebilirler. Buna çözüm sizi rahatsız etmemeleri için sordukları her soruya cevap vermek değildir. Her soruya yanıt vererek olayları düzeltmeye çalışmak hayal kırıklığıyla sonuçlanacaktır. Burada yapılması gereken kişiye işleri iyi götürebileceğine dair pozitif bir geri bildirim vermek ve kişinin kendi çözümlerini bulması konusunda onu teşvik etmek, görevi tamamladığında da takdir etmektir.

Melodramatikler

Bu türde, kişisel sınırlara saygı duymak hatta onların varlığının bile farkında olmak konusunda bir eksiklik vardır. Böyle kişiler iş arkadaşlarıyla nelerin, nereye kadar paylaşılması gerektiğinin bilincinde olmadıkları için çoğunlukla kişisel bilgileriyle ilgili ya da iş arkadaşları hakkında saatlerce konuşmak isterler; sizin konuyla ilgilenip ilgilenmediğinizi pek de umursamadan ya da farkına bile varmadan zamanınızı alıp sizi adeta bir girdabın içine sokarlar. Buna çözüm ise nazik ama net olmaktır. Açık iletişim kurarak “Bu konu senin için önemli gibi görünüyor ama artık konumuza odaklanalım ne dersin?” gibi ifadelerle işinize geri dönmek istediğinizi kibarca belirtin.

Egolular

Bu enerji vampirinin egosu oldukça yüksektir; onların gündemi her şeyin üstünde olduğu için sizin zamanınızı almaya tabi ki hakkı vardır! Sizi buldukları anda kendi fikirlerini, başarılarını övüp dururlar, karşı görüşte bir şey söyleyecek olursanız görüşlerinizi çürütmek için ellerinden geleni yaparlar. Bu gibi insanlar için önemli olan değerli ve önemli hissetme arzularını tatmin etmektir. Siz de örneğin “Şirkette senin gibi akıllı insanların olması çok güzel, düşüncelerin için teşekkürler, şimdi içeri girip çalışmama devam etmeliyim” gibi kısa ve net olarak onu onaylayıcı ama zamanınızın da değerli olduğunu ifade edici cümleler kurarak işinize devam etmek istediğinizi gösterebilirsiniz.

Enerji vampirlerine güvenilir bir enerji kaynağı olmadığınızı öğretin

Onlara istediklerini vermeyeceğinizi kibar ama net bir biçimde beden diliyle gösterin. Beden dilinizi yanlış kullanarak farkında olmadan onların sizi daha fazla esir almasına izin veriyor olabilirsiniz, konuşma başladığında sürekli başınızı sallamanız ve gülümsemeniz onun tutumunu hoş karşıladığınız anlamına gelebilir. Konuşmak için masanıza geldiğinde vücudunuzu ondan uzaklaştırmak, yanıtlarınızı kısa tutup göz temasını minimuma indirerek işinizin başında olmanız gerektiğini göstermek her an istediği gibi sizinle iletişime giremeyeceğini ona anlatacaktır.

Sınırlarınızı korumakta tutarlı olun

Tutarlı sınırlarınızı en başından belirlemek istemediğiniz durumların içinde olmanızı engeller. Bir enerji vampiri sizi konuşmak için aradığında ya da yanınıza geldiğinde “Konuşmak için 15 dakikam var, toplantıya yetişmem gerekiyor” demek ilk etapta size kaba davranmak gibi görünebilir ancak düzenli olarak bu netlikte olmanız karşı tarafın sizinle ilgili kendini güvende hissetmesini sağlar çünkü sizin sınırlarınız, verebilecekleriniz bellidir ve onlar artık sizden tam olarak ne bekleyeceklerini biliyorlardır.

Kaynaklar:

https://www.self.com/story/energy-vampire-work-tips

https://edition.cnn.com/2022/03/24/health/energy-vampire-in-person-work-wellness/index.html

https://www.forbes.com/sites/melodywilding/2018/05/07/how-successful-people-deal-with-energy-vampires/?sh=391de06a2cf3

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir