fbpx

Pandemi nedeniyle uzaktan çalışmaya mecburi ve hızlı geçiş, bu çalışma yöntemini benimsemek zorunda kalan çalışanların verimli ve tatminkâr kalmalarını sağlayabilmek için en iyi yöneticileri bile zorladı. Uzaktan çalışma pandemi bitse bile şirketlerin ve çalışanların da tercih sebebi olmaya devam edecek gibi görünüyor. Bu nedenle bir yönetici olarak çalışanlara evden çalışmalarını sağlayıp uzaktan çalışmanın gerektirdiği önlemleri almadan işi oluruna bırakmak, çalışanların şirkete bağlı ve memnun kalmalarını sağlamak için yeterli değil. Uzaktan çalışan ekibin üretken kalmasını sağlamak için bir yönetici olarak etkin bir şekilde yönetmeyi bilmek gerekir dolayısıyla bazı yaygın hataların farkında olmak ve uzaktan çalışanlarla iletişim kurarken nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek önemlidir.

Fiziksel olarak birlikte çalışırken koridorda yürürken, toplantı öncesi ve sonrasında, molalarda her an iletişimi sürdürme imkânınız olsa da bu imkân uzaktan çalışmayla beraber ortadan kalktı dolayısıyla bu bağlantıları ve ilişkileri sürdürmek için ekstra çaba sarf etmek ve plan yapmak gerekir. Neler yapılabilir?

  • Etkili bir uzaktan iletişim için e-postalar ve mesajlaşma yeterli değildir zira bu tip iletişim yanlış anlaşmalara zemin hazırlayabilir dolayısıyla ekip üyelerinin sohbet edebileceği “happy hour” tarzında online toplantılar düzenlenebilir. Herkese konuşma fırsatı verilerek iletişim sıkıntıları önlenebilir. Ayrıca çalışanların istek ve sıkıntılarını daha net anlayabilmek için bire bir toplantılar da düzenlenebilir.
  • İyi iletişim kurmak gerekli- gereksiz fazla sayıda görüntülü toplantı yapmak değildir. Aksine fazla toplanma yorucu ve bezdirici olabileceğinden motivasyonu ve üretkenliği azaltabilir. Bunun yerine daha az ama verimli görüntülü toplantılar yapmak, toplantılara sadece konuyla ilgili kişileri çağırmak daha faydalı olacaktır.
  • Çalışanlar fiziksel olarak bir arada olduklarında onlara geribildirim vermek çok daha kolaydır ancak uzaktan çalışmada yapıcı ve tutarlı geribildirimler vermek için planlama yapmak gerekir. Bu amaçla personel toplantıları yaparak insanlara geribildirim vermek için planlama yapmak iyi bir fikir olacaktır.
  • Çalışanlar için performans ölçümleri geliştirmek faydalı olacaktır. Uzaktan çalışma, performans hedefleri ve başarı ölçümleri sağlamak ve çalışanların bunları ne zaman ve nasıl yapacaklarını anlamalarına izin vermek önemlidir.
  • Hedef ve beklentileri önceden tanımlamayı unutmamak da önemlidir. Herkese tek tek ulaşması gereken hedefler ve yapılması istenen görevler net bir biçimde iletilmediğinde bazıları tamamlanması gerekenleri tamamlayacak bazıları da hedef belki o kişiye net verilmediği için geride kalacaktır. Bu durum da çalışanlar arasında gerginliğe yol açacak, belki de üzerinde çalışılan projeyi aksatacaktır.
  • Online toplantılar ne yazık ki yüz yüze yapılan toplantılarda yaşanan konfordan yoksundur, yüz yüzeyken çalışanların paylaşacakları önemli bir şeyleri olduğunda araya girmeleri çok daha kolayken bu sanal ortamda daha zordur dolayısıyla online bir toplantıyı aceleye getirmemek, ara ara duraklayarak katılanlar açısından her şeyin yolunda gidip gitmediğini anlamaya çalışmak katılımcıların katkı ve düşüncelerini kaçırmamanız açısından önemlidir.

Kaynaklar:

https://www.brightful.me/blog/the-most-common-communication-mistakes-in-remote-teams/

https://medium.com/@TinaKuhn/how-to-avoid-5-big-communication-mistakes-in-remote-management-f0fa3254b31e

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir