fbpx

“Hayal gücü bilgiden daha önemlidir.” demiş Albert Einstein. Bilgi sahibi olmadan hayal gücünü ne kadar işe yarar hale getirebiliriz bilemiyoruz ama hayal gücünün yaratıcılık ve öğrenme alanlarını kapsayan insan zihninin ayrılmaz bir parçası olduğu kesin ve zengin bir hayal gücü, bir kişinin birçok harika şeyin peşinden koşmasını ve başarmasını sağlayabilir. Bir kişinin hayal gücünü zenginleştirmenin çeşitli yolları vardır, güçlü bir zihin ve hayal gücüyle realitenizi güçlendirebilir, yaratıcılığınızı geliştirebilirsiniz ama nasıl? İşte daha iyi yaratıcı düşünce için hayal gücünü artırmanın on yolu:

Meditasyonla zihinsel konuşmayı susturun.

İyi dinlenmiş ve durgunluğu deneyimleyebilen bir zihin stresli ve kaygılı düşüncelerden arınmış olduğundan yeni şeyler öğrenip yaratıcı fikirler üretmeye daha yatkın hala gelir. Meditasyon yapmayı alışkanlık haline getirerek zihninizi rahatlatın ki sınırsız yaratıcılıktan sorumlu süper bilinçle bağlantı kurmanız kolaylaşsın ve yaratıcı fikirler edinmeye daha yatkın hale gelin.

Aktif düşünmeyi alışkanlık haline getirin.

“Birlikte ateşlenen hücreler birbirine bağlanır” atasözü beynimizi bir kas gibi çalıştırarak ne kadar çok kullanmaya çalışırsak ilgili hücreler arasındaki bağlantılar o kadar güçlü hale gelecek, güçlü hale gelmiş bağlantıların da yeni fikirler ve yaratıcılığa dönüşmesi daha kolay olacaktır. Bunu sağlamak için de aktif ve yaratıcı düşünce için sosyal medya, telefon gibi dikkatimizi dağıtıcı uyaranlardan bağımsız her gün vaktinizin bir bölümünü beyin fırtınası ve yaratıcı düşünmeye ayırmalısınız.

Kendinizle ilgili önyargılarınızın farkında olun.

Zihnimiz negatif düşünceler üretmeye meyillidir ve bu düşüncelerin farkına varmayıp onları içselleştirip davranışlarımıza yansıtırsak aslında bizi geri götürecek düşünce kalıplarıyla yaşamaya meyilli oluruz. Halbuki boş bir tuval gibi olmalısınız ve onu neyle doldurmak istediğinizi bilinçli olarak seçip ona göre hareket etmelisiniz, yaratıcı ve başarılı olmayı hayal ettiğinizde bu özelliklerin sizi bulması için bir yol yaratmış olacaksınız.

Daha fazla okuyun.

Ne kadar fazla okursak, öğrenirsek yaratıcılığımız ve hayal gücümüz de o kadar artar. Yapılan araştırmalara göre kitap okumak beynin bütünündeki nöral aktiviteyi etkiler ve biz okuma eylemini devam ettirdikçe daha yaratıcı, vizyoner, özgüvenli, hayal gücü kuvvetli bireyler haline geliriz.

Yeni deneyimler kazanmaktan korkmayın.

Aynı şeyleri yapmaya devam ederseniz, aynı sonuçları alırsınız. Yeni şeyler deneyimlemek, yeni hedeflere yürümek ve çabalara atılmak, ilgi alanlarınızı genişletmek özellikle tutku duyacağınız ilgi alanları bulup onların peşinden gitmek yaratıcılığınızı da artıracaktır çünkü yaratıcılık tutkuyla beslenir.

Yaratıcı insanlardan ilham alın.

 Çevrenizde olan ya da sadece sosyal medyadan takip ettiğiniz insanların vizyonları ve yaratıcılıklarından ilham almak sizin de ilhamla dolu olmanızı sağlar. Bu tip insanlarla bir araya gelmeye çalışmak ve fikir alışverişinde bulunmak size farklı kapılar açabilir.

Farklı konular öğrenin.

 Araştırmalara göre daha önce bilmediğiniz ve yeni öğrenmeye başladığınız konular sayesinde bilginizi genişletmek yeni fikirleri ve farklı düşünmeyi teşvik ediyor. Yeni fikirler eski fikirler arasındaki bağlantılardan geliyor dolayısıyla online ya da fiziksel kaydolup size tamamen yabancı bir konuda bir kursa başlayıp bu yaklaşımı kendi hayatınız üzerinde uygulayabilirsiniz. Öğrendiklerinizin faydasını hemen anlamayabilirsiniz ancak zamanı gelip de bir beyin fırtınası yapmanız gerektiğinde, edinmiş olduğunuz bu bilgiler bir araya gelip, parçalar da özellikle ne kadar çeşitli ve farklıysa, yaratıcılık da o kadar güçlü oluyor.

Hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı artırmak için beklemeyin çünkü çaba göstermeden bunlar kendiliğinden gelmeyecektir. Hepimiz potansiyellerle doluyuz sadece zihnimizin sıkı sıkıya bağlı olduğu önyargı ve şüphe katmanlarından sıyrılmamız gerekiyor. Yepyeni, yaratıcılık ve ilhamla dolu bir insan olduğunuzun ve yepyeni değişiklikler yapabileceğinizin farkına varın.

Kaynaklar:

https://www.entrepreneur.com/article/311870

https://www.lifehack.org/articles/communication/10-ways-ignite-your-imagination-and-accomplish-big-

things.html  https://operationmeditation.com/discover/10-ways-to-increase-imagination-creativity/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir