fbpx

UX Yazma Nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse “UX yazma”, kullanıcı deneyimi yazmanın kısa terimidir. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse, kullanıcıları bir ürünle etkileşime girerken yönlendiren yazı türüdür.

UX Yazma ve Metin Yazarlığı Arasındaki Fark Nedir?

 Metin yazarlığında çoğunlukla temel amaç müşterilere bir ürünü kullanmaya veya bir hizmet satın almaya ikna etmek için ikna edici bir dil kullanarak reklam metinleri üretmektir. Bir UX yazarı ve metin yazarı arasındaki temel fark ise UX yazmanın büyük kısmının bir kullanıcı bir satın alma işlemini tamamladıktan veya bir hizmet veya uygulamaya kaydolduktan sonra yapılmasıdır. Burada yazarın amacı satın alınan ürünün veya hizmetin kullanılmasının kolay ve keyifli olması için yaratıcı ve yönlendirici yazılar yazmasıdır.

Başarılı bir UX Yazarı Olmak İçin Neye İhtiyacınız Var?

 UX yazarı olmak için yaratıcı yazarlık alanında lisans derecesine ihtiyacınız yok. Bu işi yapmak için tavsiye edilebilecek bazı kriterleri aşağıda bulabilirsiniz:

1. Empatik olun

Hedef kitlenizin ne görmek istediğini, kelimelere nasıl tepkiler verdiklerini derinlemesine incelemeniz ve bu doğrultuda amaca yönelik doğru içeriği oluşturmanız sizi öne çıkaracaktır.

2. Minimalist Olun

“Less is More” (Daha az, daha fazladır) deyişi bir UX yazarının “mottosu” olmalıdır. Bu yazı türünde amaç uzun, teknik ve güzel anlatımınızla insanları bilgilendirmek değildir. Bir UX yazarı olarak öncelikli hedefiniz, kullanıcıların yapmaya geldikleri şeyi yapmalarına özgün bir dille yardımcı olmaktır. Kelimeleri az ve efektif kullanmak zaman kaybını önleyip netlik sağlayacaktır.

3. Bir Ekiple Çalışmaya Hazır Olun

UX yazarları ekiple çalışır; proje yöneticileri, geliştiriciler, teknik yazarlar ve tasarımcılarla yakın iş birliği içindedirler.

4. Meraklı Bir Zihne Sahip Olun

UX yazarı metnini oluştururken kafasında her zaman “Ne işe yarar ya da yaramaz? Kullanıcıları nasıl gülümsetebilirim? Bu metne ilgiyi nasıl çekebilirim?” gibi sorular vardır ve yalnızca meraklı bir zihin başarılı bir UX yazımı için ihtiyaç duyduğunuz soruları sormanızı sağlar.

5. Açık Fikirli Olun

Kendi görüşlerinden %100 emin olmak ve diğer fikirlere kendini kapatmak UX yazarlığı için gerekli olan esnekliğe ters düşeceği için açık fikirli olabilmek gerekir.

6. Yaratıcı Olun

Başarılı bir UX yazarı iş merkezli ve ciddi bir mesajı samimi ve eğlenceli hale getirmek için yaratıcı bir dil kullanması gereken kişidir.

7.Netliğe Sahip Olun

Kullanıcıların içeriğinizi okuduklarında kafalarının karışmaması, bir hata yapıp yapmayacaklarından endişe etmemeleri için net ve güven verici bir içerik oluşturun.   Örneğin, bir ödeme formu oluşturuyorsanız, kullanıcılara satın almak istemedikleri bir şey için “yanlışlıkla” ödeme yapmayacaklarına dair içeriğinizle bir güvence vermeniz gerekir.

UX Yazarı Olarak Nerede İş Bulunur?

 Airbnb, YouTube, Google gibi büyük şirketlerin yanısıra LinkedIn, Glassdoor, Indeed, The Muse, UX Writing Hub gibi mecralarda da UX yazarı olarak iş bulma olanağınız bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir