fbpx

Global anlamda olağanüstü bir yıl yaşadık ve hala yaşamaya devam ediyoruz. Bir virüsün yayılması neticesinde maskesiz adım atamaz, insanlara yakın duramaz, günlük rutinimizi rahatça yapamaz hale geldik. Evlere kapandık, yeni hobiler edinmeye çalıştık, yeni yemekler yapmayı öğrendik ve işlerimizi evden yürütür hale geldik. Fakat motivasyonumuzda ciddi anlamda azalma oldu.

Evden çalışmanın zamandan kazanç, rahat hissetme, ulaşılabilir olma gibi avantajları olsa da süreç uzadıkça ev rahatlığıyla iş disiplininin çatışması motivasyon kaybına neden olabilmektedir. Bu sebepten dolayı evden çalışma sürecinde uygulayabileceğiniz birkaç püf nokta ile motivasyonunuzu belli bir seviyede tutabilirsiniz.

  1. Düzenli uyku: Minimum 7 saatlik kesintisiz uyku beynin dinlenmesi ve kendini yeni güne hazırlaması açısından çok önemlidir. Evde olsanız bile ertesi sabah işe gidecekmiş gibi erken yatıp sabah erken kalkmanızda ve gün ışığından olabildiğince fazla yararlanmanız motivasyonel açıdan olumlu bir etkiye sahiptir.
  2. Düzenli yemek: Herkesin günlük yemek düzeni farklıdır. Günde 3 öğün ya da daha farklı, kendi düzeniniz hangisiyse aynı sistemde yemeye devam etmelisiniz.
  3. Çalışma alanı: Koltuk, kanepe, yatak gibi yerlerde çalışmak size kendinizi rahat hissettirse de bir süre sonra performansınızı düşürür. Uygun yükseklikte bir masa, sırtınızın rahat ettiği bir sandalyede çalışmanız ve kendinize mini bir ofis ortamı kurmanız motive olmanıza yardım edecektir.
  4. Ara vermek: Beynin tam odaklanmış halde çalışma performansı maksimum 30 dakikadır. Sonra yavaş yavaş dış uyaranlara tepki vermeye başlar ve dikkatinizi yaptığınız işten başka şeylere kaydırmış olursunuz. O yüzden 30 – 40 dakikalık çalışmadan sonra kendinize 10 – 15 dakikalık ara vermelisiniz. Ancak dikkat edilmesi gereken kısım verdiğiniz arada amaç beyninizi dinlendirmek olmalı. Sosyal medyada zaman geçirmek tam tersi bir aktivite olduğu için sosyal medyaya harcadığınız vakti kısıtlamalı ve mümkünse sessiz bir ortamda bir müddet gözünüzü kapatıp dinlenmelisiniz
  5. Sınır koymak: Eğer yalnız yaşamıyorsanız sizinle beraber yaşayan insanlara çalışma saatleriniz açısından sınır koymalısınız. Evden çalışmak her an ulaşılabilir olmayı kolaylaştırsa da sınır koymadığınızda dikkatinizin dağılmasına yol açabilir
  6. Plan yapmak: Kısa, orta ve uzun vadeli planlar hayatı sürdürebilmek için olmazsa olmazlardır. Her ne kadar pandemi şartlarında yaşıyor olsak da bizi mutlu edecek planlar yapmak çalışma motivasyonumuza katkı sağlayacaktır. Katılmak istediğiniz bir kurs, görmek istediğiniz bir ülke/şehir, almak istediğiniz bir şey ve daha fazlası size her zaman iyi hissettirecektir.

Merve SaraçoğluUzman Klinik Psikolog

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir