fbpx

Network Marketing, serbest çalışan temsilcilerin bir firmadan tüketiciye mal ve hizmet satışı gerçekleştirdiği bir pazarlama modelidir. Network Marketing bir mal veya hizmetin tüketicilerle yüz yüze gelerek ya da birebir iletişim halinde kalarak ürünün anlatılarak tanıtılmasıdır. Satmak istediğiniz ürün veya hizmetle ilgili sisteminizi oluşturarak, kurduğunuz ağ üzerinden ürün ve hizmetinizi taşıyabilmektir.

Network Marketing’de başarılı olabilmeniz için bu sistem nasıl yapılır öğrenmeniz gerekir. Ağ pazarlama olarak da ifade edebileceğimiz bu sistem, tüm dünyada dar ve orta gelirli insanların kendi işlerini kurabilecekleri ve ek gelir oluşturabilecekleri bir fırsat olarak görülmektedir.

Network marketing sektöründe pazarlama yöntemi olarak en çok kullanılan yöntemler şunlardır; binary sistem, breakaway kazanç sistemi, unilevel kazanç sistemi, ve hybrid sistemi.

Binary Sistemi: Bu sistemde bir kişi, grubuna iki kişiyi kaydeder ve sistem böyle ilerler. Binary sistemi sağ ve sol olmak üzere 2 satış ağından oluşur. Üye kaydı yapılırken iki koldan birine üye kaydedilir, 2 kolda da hacim oluşturulması gerekmektedir. Dikkat edilmesi gereken önemli bir husus, bir kolda çok fazla sayıda üye varken diğer kolda daha az üyenin olması kazancı etkiler. Bu kazanç sisteminde daha az üye kaydı olan satış koluna üye ekleyerek o kol güçlendirilir ve kazanç arttırılır.

Breakaway Kazanç Sistemi: Bu sistemde ise her birey kendisinin üst seviyesindeki kişiden ayrıdır. Burada asıl amaç herkesin breakaway’a (üst seviyesinden ayrılma durumu) ulaşmasıdır. Her birey ayrıldığı üst seviyesine %7 oranında kendi hissesinden kar payı verir. Üyeler bu planda yükseldikçe daha fazla ayrıcalık elde ederler. Bu sistemde asıl karlar breakaway seviyesine ulaşınca oluşur.

Unilevel Kazanç Sistemi: Bu sistem daha çok temel tüketim malzemelerinin satışında tercih edilen bir modeldir. Bu kazanç sisteminde her birey, istediği kadar yatırımla üye olabilir ve istediği kadar da üye yapabilir. Verilen komisyon satılan ürünlerin belirli bir yüzdesidir.

Hybrid Kazanç Sistemi: Bu sistemde takım çalışmasının zorunlu olduğu, üst seviyedeki temsilcilerin alt seviyedekilere yardım ederek para kazandıkları bir modeldir. Üst seviyedeki bireyler, gerekirse kendi alt gruplarının kollarına da üye yapmak durumundadırlar.

Ağ pazarlama yöntemlerine bakacak olursak birinci yöntem doğrudan satıştır. Doğrudan satış yapan bağımsız kişiler, bir şirketin hizmetlerini veya ürünlerini satan komisyon esasına göre çalışırlar. Müşteri sipariş verince şirket ürünü direkt müşteriye gönderir. Satan kişinin stok veya stok taşıması gerekli değildir. Doğrudan satış örnekleri Mary Kay ve Avon’dur.

Bir diğer yöntem ise ev partileridir. Genellikle, bu şirketler ev- mutfak eşyaları, keşif oyuncakları, ev dekor eşyaları satarlar ve bağımsız temsilcileri müşterilere parti düzenleyip ürünlerin tanıtımını yaparlar ve satış gerçekleştirmeye çalışırlar. Bir ev partisi ağ pazarlama iş modelinin geliri, partideki ürünlerin satışından, iş tekrarlanmasından ve yeni temsilcilerin imzalanmasından gelir.

Diğer bir yöntem ise İnternet üzerindendir. Çoğu ağ pazarlama şirketi, bağımsız temsilciler ve danışmanlara, ürünlerle önceden doldurulmuş profesyonel bir web sitesi sunar. Bu online mağaza da sosyal medyada ne kadar iyi pazarlama yaptığınıza bağlı olarak gelişir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir