fbpx

İşletmelerdeki en önemli başarı kriterlerinden biri finansal verimliliktir. Finansal verimliliği belirleyen kriter ise etkili finans yönetimidir. Etkin finans yönetimi yapmayan işletmelerin iflasa kadar gidebildiklerini görmekteyiz.

Etkili finans yönetiminin olmazsa olmazlarını sıraladığımızda karşımıza çıkanları; riski öngörememe ve yönetememe, likidite sorunu, nakit yönetiminin yapılmaması, yüksek faiz ve kur giderleri, alacak tahsilinde yaşanan sorunlar gibi unsurları olarak sayabiliriz.

Finansal verimlilik kısaca, nakit akışı gerektiren her işlemin en etkili şekilde yönetilmesi olarak tanımlanabilir. Bunu sağlayabilecek en önemli araçlardan biri nakit akım tablolarıdır. İşletmelerimizde düzenlenen finansal tablolar içerisinde, bilançolar ve gelir tablolarının yanı sıra, nakit akım tablolarının da yer alması gerekmektedir. Nakit akım tabloları olmadan, şirketin nakit durumunu yakından takip etmek mümkün değildir.

Diğer bir husus, işletmenin finansal kompozisyonunun faiz ve vade bileşeninde optimumu yakalamasıdır. Örneğin; her zaman en uzun vadeli kredi en iyi kredi değildir. Gereksiz uzun vadeli ya da vade nedeniyle göreceli yüksek faizli kredi, firmaya finansal yük anlamında zarar verecektir.

Tüm bu yazdıklarımızdan çıkan en önemli sonuç kısaca, şirket patronlarının ve profesyonel  yöneticilerin ana iş kollarının yanında finans eğitimine sahip olmaları ile finans bilgisi ve finans tecrübesini önemsemiş olmalarının gerekliliğidir.

Bireylerdeki finansal okuryazarlık eksikliğinin benzeri  durumunu işletmeler daha ağır tecrübe ederler ve daha ağır faturalar öderler. Bireysel olarak alacağımız yanlış finansal kararlar bir çoğumuzun yaptığı gibi daha çok bireysel yatırımlarımızla ilgili olur ve tecrübe hanemize yazılır.

Şirketlerdeki finansal yönetim hataları ise büyük kaynak ve zaman israfına neden olur, maalesef sonu iflasa kadar gidebilecek kötü sonuçlara yol açar. 

Keyifli günler dilerim,

Umut Ayaz – Finansal Piyasalar Uzmanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir