fbpx

İsteğe bağlı sigorta nedir?

5510 sayılı Yasa’da yazan tanımıyla isteğe bağlı sigorta “Kişilerin isteğe bağlı olarak prim ödemek suretiyle uzun vadeli sigorta kollarına ve genel sağlık sigortasına tabi olmalarını sağlayan sigortadır.” Bu yasadan yararlanan kişiler istenilen koşulları yerine getirmeleri sayesinde uzun dönemli sigortanın sağladığı tüm sigorta yardımlarından faydalanma hakkına sahip olur.

Cari Hesap Nedir? Cari Hesap Takibi Nasıl Yapılır? diye merak ediyorsunuz bu yazımızı okuyabilir ve detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yasalara göre isteğe bağlı sigorta koşulları nelerdir?

  1. 18 yaşını doldurmuş olmak,
  2. Türkiye’de yaşıyor olmak,
  3. Sigortalı olma zorunluluğu olacak şekilde çalışmamak,
  4. 4/a kapsamındaki sigortalılardan olup, ayda 30 günden az veya yarı zamanlı çalışmak,
  5. Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak

Dışarıdan sigorta nasıl ödenir?

Eğer ilk kez dışarıdan sigorta ödeme yapacaksanız e-devlet üzerinden ya da “İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi” yoluyla ikametgâh yerindeki SGK ünitelerine başvurmanız gerekir. İsteğe bağlı sigortalarını yenilemek isteyen kişilerin ise talep dilekçesi yoluyla başvuruda bulunmaları gerekir.

SGK uygulamasına göre başvuru ya da bildirim tarihinin kabul edilmesinde;

  • Adi posta veya kuruma doğrudan yapılan başvuru ve bildirimlerde, başvuru veya bildirimin kurumun gelen evrak kayıtlarına intikal tarihi;

Taahhütlü, iadeli taahhütlü, PTT Alo Post veya PTT Kargo ile yapılan başvuru ve bildirimlerde ise başvuru veya bildirimin posta ya da kargoya verildiği tarih baz alınmaktadır

2021 yılı için sigorta primi ne kadardır?

Bu tür sigorta priminde prime esas kazanç alt sınırı ile üst sınırı arasında sigortalı tarafından belirlenen prime esas kazancın %32’sidir. Bu kazancın %20 si MYÖ, %12’ si genel sağlık sigortası primidir. Çalışması 30 günün altında olan kişiler ve kısmi süreli iş sözleşmesi ile çalışan kişilerin prim oranları toplam %35’ dir. 2021 yılı için bakıldığında;

  • Günlük kazanç alt sınırı 119,25 TL- Aylık kazanç alt sınırı 3.577,50TL
  • Günlük kazanç üst sınırı 894,38 TLTL -Aylık kazanç üst sınırı 26.831,40 TL’dir.

İsteğe bağlı sigortalılıkta nelere dikkat edilmelidir?

İsteğe bağlı sigorta primi ödenmiş süreler, malullük, vazife malullüğü, yaşlılık ve ölüm sigortaları ile genel sağlık sigortası hükümlerinin uygulamasında dikkate alınır ve bu süreler 5510 sayılı Kanunun 4. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi dahilinde sigortalılık süresi olarak kabul edilir.

İsteğe bağlı sigortalılıktaki prime esas kazançlar ile prim ödeme gün sayıları kısa vadeli sigorta uygulamalarında dikkate alınmaz.

İsteğe bağlı sigortalı olanlar, bakmakla yükümlü olunan kişi olsa dahi, 5510 sayılı Kanunun 60. maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi gereğince genel sağlık sigortalısı sayılır ve genel sağlık sigortası primini de ödemekle yükümlüdür.

(Kaynak: Bizdevallstars)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir