fbpx

Markalar Z Kuşağına nasıl pazarlama yapıp beğenilerini kazanacakları konusunda yoğun çalışmalar içindeler zira Z kuşağı dediğimiz (1997- 2011 arası dönem Z kuşağı olarak lanse ediliyor) yeni nesil tüketicilerdir ve Y kuşağının aksine bu kuşak akıllı telefon ve sosyal medyanın olmadığı bir zamanı hatırlayamıyor. “Zoomer”lar artık tüketici olarak aramızdalar ve giderek artmaya devam ediyorlar dolayısıyla sosyal medyayla fazlasıyla iç içe olan bu gruba nasıl pazarlama yapıldığı oldukça önemli hale geliyor.

Gongos tarafından yayınlanan rapora göre Z kuşağıyla iş yapan şirketlerle ilgili bazı bilgiler paylaşıldı. Gongos, 1000’den fazla ABD’li tüketiciyle anket yaptı ve Z kuşağını eski nesillerle karşılaştırdı. Çıkan bazı bulgular şöyleydi:

  • Z kuşağı markaların sosyal meselelerle ilgilenmesini istiyor

Z kuşağı genel olarak sürdürülebilirlik, şeffaflık, ayrımcılık alanlarında tavır alan markaları seviyor ve dolayısıyla çalışan ve iş birlikçilerine adil davranan, toplum üzerinde olumlu bir etki yaratmaya çalışan, ayrıştırıcı olmak yerine kapsayıcı uygulamalar kullanan, sürdürülebilirliği uygulayan şirketler için daha fazla ödeme yapmayı göze alıyorlar.

  •  Kişiselleştirilmiş ürünleri tercih ediyorlar

Bu kuşak kişiselleştirilmiş bir deneyim yaratan veya kişiye özel bir ürün yaratmalarına izin veren markalara daha fazla önem veriyor. Müşterilerinin kendi ayakkabılarını tasarlamasını sağlayan bir ayakkabı üreticisi ya da kendi formüllerini oluşturmalarına imkân tanıyan kozmetik firması. Bir marka olarak onlara kişiselleştirilmiş deneyimler sunmak dikkatlerini fazlasıyla çekmektedir.

  • Metaverse faaliyetlerini önemsiyorlar.

 Şu an birçok insan metaverse’ü hala anlayamasa da öngörülere göre hiçbir nesil metaverse’i Z kuşağından daha fazla benimseyecek ve şekillendirmeyecek. Şu an Zoomer’ların %83’ü Metaverse etkinliklerine katılıyor dolayısıyla Metaverse’in sunduğu bu fırsatları değerlendirmeye gönüllü değilseniz bunun önemini kavramış rakiplerinizin gerisinde kalabilirsiniz. İstatistiklere göre Z kuşağının %48’i çevrimiçi oyunlara katılıyor, %29’u Metaverse’de kullanmak için bir avatar oluşturdu ve %20’si dijital ürünler için ödeme yaptı.

  • Hızlı ve etkili içeriği benimsiyorlar.

Z kuşağının dikkatini çekmek için sadece iyi bir hikâye anlatımı bulmak yeterli değil zira bu kuşağın ortalama dikkat süresi 8 saniye olduğu için bu süre içinde anlatımınızı yapmak daha etkili olacaktır. İnstagram hikayelerinde kısa süren içeriklerle hızlı ve etkili reklamlar yapmanız mümkündür.

Sonuç olarak z kuşağı gelecek vadeden tüketicileriniz ve finansal karar vericilerinizdir ve bunların eski kuşaklardan oldukça farklı beklentileri var dolayısıyla markalar değerlerini, vizyonlarını, müşteri deneyimlerini Z kuşağının değerlerini yansıtacak şekilde değiştirmek zorunda kalacaktır. Bir marka olarak yeni neslin beklentilerine hazır mısınız? Değilseniz değişmeye başlamak için hala geç değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir