fbpx

Günümüzde söylemek istediğimiz şeyleri hikayeleştirerek anlatmak, yaptığımız sunumlarda, yazılan makalelerde hatta özel yaşamımızda paylaştığımız bir instagram postunda bile hikâye formatında söylemek ve yazmak yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu elbette sebepsiz yere değildir çünkü insanlar olayları monoton ve sıradan bir biçimde okumak ya da dinlemek yerine hikâye kahramanlarını, onların yolculuklarını, hikâyede gelişen sürprizleri duymayı ya da okumayı seviyorlar. Hikâye anlatmakta ne gibi yöntemlerin kullanılacağını bilemiyorum diyorsanız bunun bazı tekniklerle daha rahat bir biçimde yapılabildiğini görürüz. Hikâye anlatmada en çok hangi tekniklerin kullanıldığına bakalım;

 Her Şeyin Ortasında (In Medias Res)

Adından da anlaşılacağı gibi bu hikâye tekniğinde hikâyenin ortasından olay anlatılmaya başlanır. Hikayemizdeki en heyecanlı, can alıcı yerden başlamak ve sonrasında okuyucu ya da dinleyicide fazlasıyla bir merak uyandırarak olayların başına dönerek anlatmak her zaman ilgi çekici olmuştur. Olayın en heyecan verici kısmını en baştan yakalayan izleyici neler olduğunu, olayların nasıl o şekilde sonuçlandığını anlamak için heyecan duysalar da bu tekniği doğru anlatmak da önemlidir zira heyecanlı aktarımların da çoğunu bir anda vermeniz sakıncalı olabilir, başa dönüldüğünde ara ara onların ilgisini yüksekte tutacak bilgiler vermeniz önemlidir.  

İş hayatında yaşanan çarpıcı ama öğretici olayları anlatırken bu teknik oldukça işe yarar, sunumun en başından dikkat çekmek ve üzerinde düşünülmüş ve hazırlık yapılmış bir sunumla bunu desteklemek başarılı bir hikâye anlatmanızı sağlayacaktır.

Kahramanın Yolculuğu (Monomit)

Bu hikâye tekniğinde seyirci bir yolculuğa çıkarılmak istenir. Hemen hemen her kültürde kullanılan monomit tekniğinde kahraman zorlayıcı bir yolculuğa çıkar, yol boyunca büyük engellerle karşılaşır ancak yolda karşılaşılan bilgenin de yardımıyla bütün bu zorlu süreçlerin üstesinden gelerek bir ödül ya da yeni bir bilgelik kazanımıyla yolculuğunun sonuna gelir.

Başarı hikayeleri anlatılırken sıkça bu tekniğe başvurulur zira girişimcilik hikayesinde karşılaştığınız problemlerin nasıl üstesinden geldiğinizi anlatmak, ne gibi riskler aldığınızı ve bu risklerin size nasıl ödül olarak döndüğünü göstermek, yeni öğrendiğiniz bilgelikleri öğretmek bu modelle anlatılabilir.

İç içe geçmiş döngüler (Nested Loops)

Bu hikâye tekniğinde iç içe geçmiş üç veya daha fazla anlatı vardır. Anlatmak istediğiniz en önemli hikayenizi yani vermek istediğiniz ana mesajınızı merkeze yerleştirip bu mesajı detaylandırmak için etrafındaki hikayeleri kullanırsınız. Merkezde anlattığınız hikâyede alınması gereken önemli dersler vardır. Hedef kitlenize kim olduğunuz konusunda gerçek bir fikir vermek, nasıl ilham aldığınız ve sonuca nasıl vardığınız konusunda süreci açıklamak, bu öğrendiklerinizden nasıl bilgelik kazandığınızı ifade etmek bu hikâye tekniğiyle sağlanabilir.

 Birleşen fikirler (Converging İdeas)

Bu teknik iç içe geçmiş döngüler tekniğine benzer ama burada bir hikâyeyi tamamlayıcı hikayeler şeklinde anlatmak yerine eşit derecede önemli birkaç hikâyenin tek bir güçlü sonuca varıldığının gösterilmesi amaçlanır. Bu teknik dünyanın en büyük ortaklarının nasıl bir araya geldiğini anlatmak, bir araya gelip nasıl geliştiklerini göstermek için sıkça kullanılır. Örneğin, ünlü web geliştiricileri Larry Page ve Sergey Brin’in 1995’te Stanford’da tanışmaları, birbirleriyle ilgili birtakım zorlayıcı deneyimlerden sonra birlikte çalışma projesi yürütmeye başlamaları ve bunun Google’a dönüşen bir araştırma projesi olması bu hikâye tekniğiyle başarılı olarak anlatılacaktır.

 Yanlış başlangıç (False Start)

Bu teknikte adından da az çok anlaşılacağı üzere anlatıma önce bir başarısızlık hikayesiyle başlanır ve sonrasında bu başarısızlığın nasıl başarıya dönüştüğü anlatılır. Bu teknikte hikâyeye ilk olarak beklenmedik bir şekilde başlamak ve sonrasında durumun tersine döndüğünü anlatmak izleyenlerde şaşkınlık ve sonrasında gıpta etmeyle sonuçlanır. Zor koşullarda yenik bir biçimde hayata atılıp bu zorlukları başarıya dönüştüren liderlerin anlatımlarında başvurduğu bir tekniktir.

Yaprak Tekniği (Petal Structure)

Bu teknikte amaç merkezde bulunan ana temanın, mesajın tek bir hikâye ve insanla sağlanması yerine birden fazla bağımsız hikâye anlatılarak ya da yine birden fazla konuşmacının anlatımıyla verilmek istenen ana mesaja bağlanılmasıdır. Burada verilmek istenen mesaj hedefinde anlatılan hikayelerin nasıl ilişkili olduğu sonunda gösterilerek verilmek istenen ortak mesajın önemi ve ağırlığı hissettirilir. Başarılı bir motivasyon konuşmacısı olan Simon Sinek bu tekniği kullanarak etkileyici sunumlar yapmıştır; izleyicilerine düşüncelerini açıklayan bir dizi hikâye anlatarak vermek istediği mesajı daha da güçlü kılmayı bilir.

Kaynaklar:

https://blog.sparkol.com/8-classic-storytelling-techniques-for-engaging-presentations

https://hbrturkiye.com/blog/ilgi-cekici-konusmalar-ve-sunumlarda-kullanilan-10-hikaye-teknigi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir