fbpx

İş kurmak ve bir ürün satmak isteyen girişimciler için satılacak doğru ürünün ne olacağını bulmak çok önemli ve aynı zamanda zordur. Araştırma yapmadan ve gerekli kriterleri incelemeden aceleyle bir ürüne yönelmek ve yanlış ürünü seçmek girişiminizin potansiyelini riske atabilir. Peki doğru ürünü bulmanın ilk adımı nedir? Beyin fırtınası yapmak diyebiliriz. Mantıklı olsun ya da olmasın, aklınıza gelen tüm fikirleri yazın. Bu faaliyeti tek başınıza yapmak yerine yaratıcılıklarına güvendiğiniz insanları da bu çalışmaya katarak akla gelen fikirleri fazlalaştırmış olursunuz. Beyin fırtınası sonucunda ortaya çıkan satması olası ürünlerin bir listesini çıkardığınızda bunları daha detaylı incelemek ve takip etmek için bir Google E-Tablosu başlatabilirsiniz. İlk etapta belgede ürünün adı ve kısa bir açıklaması yeterlidir ancak araştırmanızı derinleştirdikçe tahmini üretim maliyetleri, potansiyel perakende fiyatı ve diğer ilgili bilgiler gibi ayrıntıları eklemeniz faydalı olacaktır. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli madde de satacağınız ürüne karar vermeden önce, genel kategori çevresinde yeterli çeşitlilik ve arama hacmi olduğundan emin olmanız. Tek bir anahtar kelimeye odaklanmak yerine, talebi yüksek olan daha geniş kategoriler arayın. Bu, ilk ürününüz için bir pazar olduğundan ve ürün yelpazenizi genişletirken yeni satışlar oluşturmaya devam edebileceğinizden emin olmanıza yardımcı olacaktır. Aşağıdaki belirtilmiş olan diğer maddelere de dikkat ederek sizin için en iyi ürünü bulmaya çalışın:

Bir ihtiyacı belirleyin: Pazardaki bir ihtiyacı belirleyerek başlayın. Hangi ürün veya hizmetlerin talep edildiğini, ancak hazır bulunmadığını veya yetersiz hizmet verildiğini düşünün. Pazar araştırması yapabilir veya pazardaki boşlukları arayabilirsiniz.

Rekabeti değerlendirin: Potansiyel bir ürün belirledikten sonra, neler sunduklarını görmek için rekabeti araştırın. Güçlü ve zayıf yönlerini analiz edin ve doldurabileceğiniz bir boşluk olup olmadığına bakın.

Kârlılığı belirleyin: İlgilendiğiniz ürünlerin kâr marjlarını göz önünde bulundurun. Benzer ürünlerin fiyatlarını karşılaştırabilir, üretim maliyetlerinizi hesaplayabilir ve gerçekçi bir şekilde ne kadar kâr edebileceğinizi düşünebilirsiniz.

Hedef pazarınızı araştırın: Bir ürüne yatırım yapmadan önce, onun için bir pazar olduğundan emin olun. Ürününüze yeterli talep olup olmadığını belirlemek için anketler yapabilir veya sosyal medya analizlerini kullanabilirsiniz.

Üretimin fizibilitesini göz önünde bulundurun: Bir ürünü satmaya başlamadan önce, onu tutarlı ve uygun ölçekte üretebileceğinizden emin olun. Hammaddelerin mevcudiyetini, üretim maliyetlerini ve ürünü müşterilerinize teslim etme yeteneğinizi değerlendirin.

Ürününüzü test edin: Geri bildirim toplamak ve ilgiyi ölçmek için ürününüzü küçük bir potansiyel müşteri grubuyla test etmeyi düşünün.

Fikirlerinizi tutkunuzla birleştirin: İlginç bulduğunuz bir ürün kategorisi seçmeniz önemlidir. Başarılı bir iş kurmak zaman alır ve yaptığınız işten zevk almanız önemlidir. Sattığınız ürün konusunda tutkuluysanız, işinizi büyütmek için zaman ve çaba harcamak için daha fazla motive olursunuz. Tutkunuzu takip etmek, ürünlere derinlemesine bakmanıza ve müşterilerinize gerçek değer sunan fikirler bulmanıza olanak tanır.

Genel olarak, satılacak doğru ürünü bulmak, pazarın, rekabetin ve kendi yeteneklerinizin dikkatli bir şekilde araştırılmasını ve analiz edilmesini gerektirir. Bu adımları izleyerek, satılacak başarılı bir ürün bulma şansınızı artırabilirsiniz.

Kaynaklar:

https://www.entrepreneur.com/starting-a-business/how-to-find-the-right-product-to-sell/450382

https://www.wpbeginner.com/beginners-guide/how-to-choose-the-best-products-to-sell-online-beginners-guide/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir