fbpx

Pandeminin başlamasıyla birlikte iş yapış biçimimiz, işi nasıl algıladığımız, çalışma düzenimiz gibi konularda çok şey değişti. Pandeminin itici güç olması sebebiyle dijital teknolojiler ivme kazandı, bağlantılı teknolojiler ve otomasyonla operasyonların düzenlenmesinde artış oldu. İş dünyasının ve toplumun dijitalleşmesi ve sanallaştırılması hızlanmaya devam ederken, 2022’de ivme kazanmaya devam edecek bazı teknolojik gelişimleri inceleyelim;

  • AIoT’in yaygınlaşması

Son yıllarda trend olan ve pandemiyle beraber kullanım alanlarında daha da artış gösteren AIoT’in (Artificial Intelligence of Things) 2022 yılında çok daha fazla kullanılacağı öngörülüyor. Nesnelerin interneti (IoT) ve yapay zekâ (AI) dünya hızla dijitalleşmeye ve endüstriyel otomasyona doğru ilerledikçe 2022 ve sonrasında her sektöre damgasını vurarak devrime öncülük edecek gibi görünüyor. Sağlık monitörlerinden akıllı giyilebilir cihazlara, akıllı hoparlörlerden kablosuz kulaklıklara kadar AIoT kullanan Artırılmış Gerçeklik ve Sanal Gerçeklik cihazları ortamınıza bağlanacak ve topladıkları verilere göre farklı problemlere yanıt verecek, AIoT platformları akıllı cihazları etkinleştirecektir.

  • Sosyal medya düzenlemelerinin artışı

2022 ve sonrasında sosyal medya platformları daha fazla gizlilik, kalite ve algoritma düzenlemeleri yapacak; yayınlarda gizlilik ve içerik kalitesine önem verecekler. Platformlar 2022’nin sonuna kadar gizlilik politikalarını güncellemiş ve algoritmalarında ince ayar yapmış olacak. Kısa video içeriğinin revaçta olması nedeniyle, Instagram ve TikTok’un 2022’de reklam harcamalarında artış öngörülüyor; tahminlere göre Instagram, %50’lik reklam geliri payının ötesine geçmeye devam edecek.

  • Akıllı TWS kulaklıkların yaygınlaşması

Akıllı TWS (Gerçek Kablosuz Stereo Kulaklık) pazarı 2021’de yaklaşık %33 büyümüştü ve bu oranın 2022’de daha da artacağı öngörülüyor. Evden çalışma, eğlence ve içerik tüketimi için akıllı telefonlara olan bağımlılığın artması, TWS kulaklık talebini katlanarak artırdı ve TWS kişisel ses alanında büyük bir dönüşüm yarattı. AI teknolojisinin yükselişiyle de daha sesli ve daha zengin bir ses deneyimi için bir fırsat var. Ayrıca, AI destekli TWS, TWS Bluetooth kulaklıkların bir sonraki yönü olan gürültü azaltma ile güç tüketimini azaltabilir. ML sensörlerinin yaygın olarak uygulanması, iyileştirilmiş analiz ve doğru çevresel gürültü tespiti ile TWS kulaklıkların egzersiz, toplantı ve fiziksel sağlık değerlendirmesi gibi işlevleri de gerçekleştirmesi mümkün hale gelecek.

  • Kripto ve NFT büyümesinin hızlanması

Yeni bir değer değişim mekanizması olan NFT kullanımı 2022’de daha da artmaya devam edecek. Adeta yeni bir ekonomi yaratan NFT’ler yalnızca dijital koleksiyonlarla sınırlı değildir. Dijital ve fiziksel sanattan filmlere, şarkılardan gayrimenkule kadar herhangi bir maddi veya maddi olmayan varlık belirtebilen NFT’ler daha fazla şeffaflık yaratmak ve güvenilir dijital mülkiyet sağlamak için çok daha fazla sayıda endüstriye uygulanacaktır. Frankfurt Okulu Blockchain Merkezi, önümüzdeki üç yıl içinde Avrupa’da tokenize edilmiş varlıklar için 1,5 trilyon ABD Doları bir pazar öngörüyor. Gayrimenkul, borç, tahviller, hisseler, telif hakları, gerçek ve sanal sanat ve koleksiyonların tümü tokenize edilebilecek varlıklardır.

  • Gıda ve İK hizmetlerinde yapay zekâ büyümesi

AI yemek yeme veya iş başvurusu süreçlerimizi de dönüştürmeye devam ediyor. Şirketler iş başvurularını değerlendirirken yapay zekayı giderek daha fazla oranda kullanmaya başladı. Gastronomi konusunda yapay zekâ uygulamalarından bazılarının şeflerin hayal gücünü ve yaratıcılığını bugün mümkün olanın ötesinde geliştireceği öngörülüyor.

Kaynaklar:

https://hbrturkiye.com/blog/2022-de-dijital-rekabeti-sekillendirecek-teknoloji-trendleri

https://theconversation.com/six-big-digital-trends-to-watch-in-2022-174144

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir