fbpx

Hepimiz hayatlarımızda çeşitli kararlar alıyoruz. Aldığımız kararlardan bazıları ekonomi ile ilgili kararlardır. Bu kararlar sadece ekonomik yaşantımızı değil, aynı zamanda sağlıklı, güvenli, başarılı ve mutlu bir yaşam sürmemizi de etkiliyor. Çünkü ekonomik durum bir şekilde yaşamın bir çok alanına dokunuyor. Finansal kararlarımızın niteliğini ve rasyonelitesini belirleyen finansal okuryazarlık seviyemizdir. Finansal okuryazarlık basitçe bireyin finansal konularda karar alırken doğru bilgi ve beceriye sahip olma yetisidir.

Gelirimizi verimli yönetebilmek, yatırım yapmak, kazancımızı akıllıca harcamak, gerektiğinde etkin borçlanabilmek ve doğru servet yönetimi finansal okuryazarlığın şart unsurlarıdır.

Finansal okuryazarlık finansal özgürlüğe giden yoldaki en önemli yapı taşıdır. Finansal okuryazarlık sanılanın aksine sokaktaki herkesin ekonomi konuşması değil, hayatın Fundemantelidir. Yani finansal okuryazarlığı temel bilim olarak topluma aşıladığımızda, sokakta bu kadar ekonomi konuşulmasına gerek kalmayacaktır.

Finansal okuryazarlık tasarruf etmek ile başlar. Tasarruflarımızın yatırıma dönüşmesi ve alt kırılımda paranın zaman değeri, bileşik faiz, paranın satın alma gücü gibi unsurları finansal okuryazarlık için bilinmesi gerekenler olarak sıralayabiliriz.

Bütçeleme ve gelir gider tablosu yapmak, kişinin doğru borçlanması, şahsi nakit akışını sağlayabilmek finansal okuryazarlık adına diğer bilinmesi gerekenlerdir.

En sonunda ise kişinin tasarruf ederken doğru yatırım ürünlerini seçmesi ve borçlanırken de doğru yöntemleri seçebiliyor olması gerekmektedir.

Hepimizin hayatını kökten etkileyen finansal okuryazarlık konusunu sadece ilgi duyanların takip ettiği bir alan olmaktan çıkartıp, konu hakkında farkındalık yaratarak okullarda temel ders olarak gösterilmesi gerektiğini savunanlardanım. Finansal okuryazarlığı olmayan bir toplumun iktisadi sorunlar yaşama olasılığı yüksektir.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Umut Ayaz – Finansal Piyasalar Uzmanı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir