fbpx
Email Marketing Tasarımı

Perakendeci, üretici, dağıtıcı her markanın karşılaştığı en büyük sorun ve zorluklardan biri yeni kazandıkları network ağlarını nasıl potansiyel müşterilere dönüştürebilecekleridir. Bu zorluk hem B2B Pazarlama için hem de B2C Pazarlama için ortaktır fakat farklı stratejiler gerektirmektedir.

Her marka yaptığı yatırımları harcadığı enerjileri kendilerine olumlu olarak dönmesini ister. ROI’ları arttırabilmek ve sürdürülebilir bir aşamaya getirmek için daha önceden kazandığınız network ağlarınıza ulaşmalı ve onları kendi yakın bir dostunuz gibi düşünmelisiniz.

“Tüketicilere yönelik pazarlama daha popüler olmakla birlikte, İşletmelere yönelik pazarlama daha büyük cirolarla ilgilidir. İşletmeden işletmeye pazarlamada, etkili itici güç satış gücüdür.”(Philip Kotler, Adan Z’ye Pazarlama, İstanbul, 2005, s.61-62.)


B2B ve B2C Pazarlamanın diğer bir farkı ise satış personeli çalışanıdır. Bu oran B2C’de yoğun bir şekilde artmakla beraber reklam, pazarlama stratejileri ise bu doğrultuda değişmektedir.

B2B Pazarlama, kendi içerisinde ağırbaşlı tavıra sahip ve kurumsal nitelikli pazarlama stratejilerini içinde barındırmaktadır. Firmalarda, işletmelerde çalışanlar sürekli bilgisayar ortamlarında işlerini yönettikleri için onları kendinize çekmenizin en fırsatçı yolu gönderdiğiniz emailler ve bu emaillerin tıklanma olasılıklarıdır.

Hazırladığınız emaillerin, bültenlerin sizi ön plana çıkarabileceğini noktaları ya da tabiri caizse ROI’larını ( return of investmenlerinizi ) arttıracak ip uçlarını sizin için hazırladık;

1.İçerik Pazarlama

Diğer bir ismiyle content marketing. Peki content markenting nedir ? neden önemlidir? İster firma olun ister kişi, kendinizi tanıtan bir tanımlama yazamıyorsanız aslında siz yoksunuz. İçerik Pazarlama da sizin kendinizi duygusal, bilimsel kavramlar kullanarak anlatmanızı ve kişi/kuruluşların aklında kalmasını sağlayan kilit bir yapıdır. Bu yapı ne kadar sağlam olursa şansınız o doğrultuda artar.

İçerik pazarlamada dikkat edeceğiniz noktaları basit bir şekilde sıraladık;

· Müşterilerinizi dinleyin,

· Google’ı detaylı olarak öğrenin,

· İçeriklerinizi kopyala yapıştır olarak sunmayın,

· Kendinizi tanıtan detayları pas geçmeyin,

· Hedef müşterilerinize özel içerik üretin,

· Hunileme yapmayı unutmayın,

· Yaptığınız projeleri, faaliyetleri sıcağı sıcağına sunun,

2. Zamanlama

B2B Marketing, Türkçe tanımlaması ile email pazarlama hem KOBİ’lerin hem de kurumsal şirketler için etkili yöntemdir. Bunun en büyük nedeni de yok denecek kadar düşük maliyetleri kapsamasıdır.

Gönderdiğiniz ya da göndereceğiniz emailleri kendi takviminize göre ayarlamalı ve programlamalısınız. Örneğin; eğer ihracatçıysanız firma olarak katılacağınız fuarları en az 2 ay öncesinden müşterilerinizle email yolu ile paylaşmanız sizin için avantajlıdır. Hazırlayacağınız online newsletter’lar ile dönemlik faaliyetlerinizi paylaşabilir networklerini canlı tutabilirsiniz.

3. Funneling

Hunileme pazarlama dünyasında yeni olmakla beraber funneling olarak da bilinir. Satış ve pazarlama faaliyetleri sürdüren bir çok firma bu kavrama ya özen göstermez ya da göz ardı eder. Bazen de hedef kitlesini ”herkes” olarak tanımladığı zaman da kendisini bir karanlık deliğe atmış olur.

İhracatçı firmaların email pazarlama hunilemesi yaparken dikkat etmesi gereken nokta tamamen ”hedef pazar” larıdır. Hangi pazara, hangi büyüklükte firmalara, hangi coğrafi bölgeye ve endüstriye odaklandığınıza karar vermeli ve bu doğrultuda içerik hazırlamalısınız.

4. Email Pazarlama Otomasyonu

Göndereceğiniz emailleri otomatik olarak istediğiniz tarih, saat ve kitleye göre planlama yapabilirsiniz. Bunun için de önerebileceğimiz en önemli kaynak MailChimp olacaktır.

MailChimp’in paylaştığı verilerde mail kampanyalarının açılma oranı %20 civarındadır. Bu maillerin açılma durumu ve sıklığı sizin hazırladığınız içerik ve gelen kutusundaki görünüşünüzdür. Maile başlarken kişinin ismi ile hitap ederek başlarsanız ve konu kısmı firmanızı tanıtan cümlelerden oluşursa dikkatler üzerinize çekilebilir.

Mustafa Gürgüz – Dış Ticaret ve Lojistik Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir